"Kraft pubi", pivo pod Slovenci in :Projekt

Poskočen in fino založen :Projekt pub ima vse: strokovno osebje, stare prijatelje in skupnost, ki raste iz dneva v dan.

Črnobela fotografija. Ena oseba opazuje širok izbor piv v hladilniku v lokalu :Projekt.
:Projekt ima že zdaj na voljo več kot 100 piv. Foto: Nina Krajnc

Poosamosvojitvena erupcija lokalov

Tisti, ki so se sprehajali po naših krajih v poosamosvojitvenem obdobju države v 90-ih letih prejšnjega stoletja, so bili tudi priča erupciji lokalov. Liberalizacija trga je naredila svoje.

Nekaj časa se je zdelo, da ima vsaka ulica, celo skoraj vsaka garaža svoj lokal. V ljubljanskem trgovskem centru Ledina naprimer jih je bilo baje kar 16. V eni sami poslovni stavbi! Samo Ljubljana je imela po nekih ocenah več kot 2000 gostinskih lokalov. Nora številka. 

POPOLN NAVDIH: Prvič smo v :Projektu bili na otvoritvi, kmalu za tem pa še v času II. Lisztovih kulturnih dnevov.

Prve kraft pivovarne

Hitro so se pojavili tudi podjetni lastniki gostiln in picerij, ki so iskali načine, kako si zmanjšati nabavne stroške – in nastopilo je prvo poglavje domačega kraft pivovarstva. Začele so se pojavljati male pivovarne v picerijah, zgodilo pa se je to, da so ljudje v njih začeli hoditi tudi samo zaradi piva.

Vrček za pivo, poln z lepo peno. V ozadju oseba, ki sedi v lokalu.
Pena kot se šika. Foto: Nina Krajnc

Drugi val: nova era kraft piva

Kljub temu pa kakšne posebne revolucije piva ni bilo vse do približno 15 let nazaj, ko se je začelo drugo poglavje te zgodbe. Takrat je prišlo do prave eksplozije mikropivovarn, specializiranih bolj ali manj zgolj za pridelavo piva. Do danes se jih je nabralo že preko 100 – takšni so vsaj podatki o številu pravnih oseb v Sloveniji, ki plačujejo trošarino na alkohol, namenjen proizvodnji piva. Se pravi, da gre za podvige, ki so namenjeni trgu in predstavljajo večji angažma, kot je domača kuha piva za lastno porabo. Slovenija je tako v rekordnem času po številu pivovarn glede na prebivalstvo prehitela celo Združeno kraljestvo, ki ima dosti daljšo tradicijo raznolikega piva.

Kraft pivnic pa nikjer

Kakorkoli: pri vseh teh pivovarjih so se mnogi spraševali, kdaj bo prišlo tudi do revolucije kraft pivnic oziroma lokalov, ki ponujajo pretežno pivo, in koliko novih lokalov bo nastalo. A ... to se enostavno ni zgodilo. V Ljubljani je nekaj lokalov po hitrem postopku zamenjalo svoje menije, dodalo nekaj piv in začeli so tudi točiti pivo vseh teh malih proizvajalcev, a šlo je v glavnem le za prilagoditev že obstoječih lokalov. Prav novih lokalov pa je bilo v 10-ih letih izrazito malo. Med starimi je najbolj zajahal novi val lokal Sir Williams, danes gostuje 14 pip, na novo pa se je pojavil Lajbah, ki je v nekem trenutku gostil kar 24 različnih pip. Zraven Gospodarskega razstavišča je bil tudi nek lokal z mnoštvom pip, a ni prav dolgo obstal, dve varilnici sta odprli svoja lokala oziroma 'pipca sobo', predvsem seveda za prodajo svojega lastnega piva. Pojavil se je tudi priljubljen lokal, ki je bil napol trgovina, pa je tragično umrl njegov lastnik Damir in se je tako žal zaprl. Kakšnega smo morda krivično prezrli, ampak to je v glavnem bolj ali manj to.

:Projekt

Osebje za šankom streže obiskovalcem.
:Projektovi birdžeji ti namiksajo pivo po tvojem okusu. Foto: Nina Krajnc

Tako se je med ljubitelji kraft scene že nekaj časa šušljalo, da se bo odprl nov kraft pivski lokal na Trubarjevi. In res se je.

Po otvoritvenem dnevu sodeč, so mnogi pogrešali ravno nekaj takega. Vrsta za pivo se je vila daleč na ulico, skoraj okoli bloka. Iz česar prihaja izraz blockbuster. Notranjost minimalistična, a takšna, ki lahko omogoča veliko reči. Že z otvoritvijo so gostili razstavo. Z avtorsko osvetlitvijo in sprogramiranim LEDovjem si zlahka predstavljamo raznovrstne klubske večere.

A seveda glavna vsebina v pivskem lokalu je ... pivo. In tu :Projekt blesti. 'Samo' osem pip, a skrbno izbrana ponudba točenega piva, ki vsakemu okusu omogoča nekaj. Bolj natančno pokritje palete različnih okusov kot nekateri lokali z večjim številom pip priča o tem, da :Projektovi birdžeji dobro vedo, kaj delajo. Kaj ne bi: imajo izkušnje iz tega posla. Kalili so se drugod, poslušali stranke in zgleda tako zadeli ravnotežje med ekskluzivizmom in priljudnostjo.

Veliki načrti so tudi s trgovskim delom lokala, saj pivci lahko izbirajo med pestro ponudbo piva 'za domov', kar je lahko pravi mali otok zakladov: menjajoča ponudba piva bo magnet za tiste, ki bi prejšnji požirek radi nadgradili z novo vznemirljivo najdbo.

"Pivo je medij za grajenje skupnosti"

Množica ljudi se sproščeno druži pred lokalom :Projekt.
Prava pivska skupnost. Foto: Nina Krajnc

Dobrodošla nova ponudba v strogem centru Ljubljane. Za razliko od mnogih lokalov, ki so s kraft pivi, ki načeloma zaradi precej višje cene ob enaki marži omogočajo večji zaslužek na prodano enoto kot 'poceni' industrijska in s katerimi so nadomestili dobro znani točeni dvojček Union-Laško, dobesedno izgnali domače goste, bo zgleda :Projekt priljubljen tudi pri domačem občestvu.

Kakor pravi :Projektov Kičo: "Naša želja je povezati vse pivovarje, ki so na naši sceni. Tiste res odlične, ki jih danes že poznamo, kot tiste, ki prihajajo. Morda je to utopično. A če ne poskusimo, ne bomo nikoli zares vedeli, ali lahko v tem uspemo ali ne. Žene nas pivska skupnost!"

Kot je :Projekt izklesal svojo unikatno mesto med lokali, dobesedno glede na gole betonske stene lokala, tako bi jo lahko tudi kak mikropivovar, ki trenutno zre nasičenosti trga v obraz. A to je že drug film.

Na zdravje!

Poskusili smo: češki pilsner Vinohradska 11, kellerbier Schammelsdorfer Lagerbier, Warm Flat Mild in dneipa Devils Hole Pupfish.

:Projekt se nahaja na Trubarjevi 45 v Ljubljani.